Rząd planuje nowelizację ustawy powodziowej, której celem jest uregulowanie procedur związanych z dobrowolnym wykupem gruntów położonych na terenach zalewowych. Projekt nowelizacji zakłada także wsparcie dla przedsiębiorców oraz ułatwienia w procedurach inwestycyjnych.
Nowe regulacje dotyczące terenów zalewowych
Zgodnie z założeniami nowelizacji, państwo będzie mogło przeprowadzać wykupy gruntów znajdujących się na obszarach, gdzie – według Wód Polskich – nie powinna powstawać zabudowa. Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że wykup będzie miał charakter dobrowolny.
Nowelizacja ustawy powodziowej przewiduje trzy główne obszary wsparcia:
- wykupy gruntów z terenów zalewowych,
- pomoc dla przedsiębiorców, w tym zwolnienia i zawieszenia składek ZUS,
- uproszczenie procedur inwestycyjnych.
Koszty wykupu i źródła finansowania
Według nieoficjalnych informacji, rząd ma zaproponować mieszkańcom wykup gruntów po cenie sprzed powodzi, powiększonej o 20%. Dotyczyć to będzie wyłącznie miejsc, w których budynki zostały zniszczone i ich odbudowa byłaby niemożliwa lub zagrażałaby bezpieczeństwu mieszkańców. Środki na ten cel mają pochodzić z rezerwy przeciwpowodziowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wsparcie dla poszkodowanych i dalsze działania
Minister Kierwiński zapowiedział, że rząd nadal będzie wspierać mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Na odbudowę domów i zabudowań gospodarczych przeznaczono dotąd ponad miliard złotych. W przypadku dalszego zapotrzebowania, wojewodowie będą mogli wnioskować o dodatkowe środki.
Projekt nowelizacji został wpisany do wykazu prac rządu i wkrótce ma zostać poddany procedowaniu.
Źródło: Portal Samorządowy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz