Program Mieszkanie Plus zakończone porażką. Mieszkań nie będzie także w Kruszwicy?






6 lat temu Gmina Kruszwica podpisała list intencyjny na realizację programu Mieszkanie Plus. Mimo wielu oczekiwań rząd mieszkań wybudował mało, a sam program nie odniósł większych sukcesów tak jak program 500 plus.

Koniec programu "Mieszkanie plus" - Nie spełnione obietnice dotyczące liczby mieszkań, stawek czynszów i dojścia do własności

Rząd ogłosił zakończenie programu "Mieszkanie plus" po siedmiu latach od jego wprowadzenia. Program ten, będący częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, miał za zadanie zapewnić wsparcie w budowie mieszkań komunalnych, społecznych czynszowych oraz mieszkań budowanych przez gminne spółki. Jednak liczne obietnice dotyczące liczby mieszkań, stawek czynszów i dostępu do własności nie zostały spełnione.

Program "Mieszkanie plus" został ogłoszony w 2016 roku jako flagowy projekt rządów partii Prawo i Sprawiedliwość. Premier Mateusz Morawiecki w 2018 roku zapowiadał, że do 2019 roku zostanie rozpoczęta budowa 100 tysięcy mieszkań w ramach tego programu. Miała to być tylko początkowa liczba, a w kolejnych latach liczba powstających lokali miała utrzymać się na tym poziomie. Niestety, nie udało się zrealizować inwestycji w takim tempie, jakie zakładał rząd.

Obecnie trudno znaleźć informacje dotyczące liczby wybudowanych mieszkań przez spółkę PFR Nieruchomości, która była odpowiedzialna za realizację programu. W pierwszych trzech latach funkcjonowania programu podkreślano, że są to lata przygotowawcze. W 2019 roku rozpoczęto budowę 1244 mieszkań, a oczekiwano, że prawdziwy wysyp inwestycji rozpocznie się w 2020 roku. Mimo to, program nie zrealizował oczekiwanej liczby mieszkań.

Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) poświęcony programowi "Mieszkanie plus" wskazuje na główne przyczyny braku efektywności tego rozwiązania. Należą do nich brak skutecznych i spójnych rozwiązań prawnych oraz opieszałość w wdrażaniu aktów wykonawczych. NIK zwraca uwagę, że inicjatywy legislacyjne podejmowane przez kolejnych ministrów nie zawierały kompleksowych rozwiązań dotyczących zwiększenia podaży gruntów skarbu państwa i ich wykorzystania na cele mieszkaniowe. To miało negatywny wpływ na dostępność mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach.

Koniec programu "Mieszkanie plus" jest rozczarowaniem dla wielu osób, które liczyły na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Mimo założeń i obietnic rządu, program nie zrealizował swojego pełnego potencjału. Wprowadzenie kompleksowych rozwiązań prawnych i skuteczne wykorzystanie gruntów skarbu państwa mogą być kluczowymi elementami w przyszłych inicjatywach mających na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach. Tymczasem, wielu mieszkańców nadal boryka się z trudnościami mieszkaniowymi i problemem wysokich stawek czynszów.


Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz