Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba

 


 

Dziś (29 czerwca) odbyło się oficjalne spotkanie członków Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Vila Nova de Gaia w Portugalii. Otworzył je marszałek Piotr Całbecki, sprawujący aktualnie prezydencję Federacji. To już 10. rocznica istnienia tej organizacji.

- Camino de Santiago jest jednym z najstarszych i najważniejszych dróg pielgrzymkowych. Od czasu odkrycia grobu apostoła Jakuba, niezliczone rzesze pielgrzymów udawały się do Composteli, aby uczcić tam jego relikwie, budując w ten sposób kulturę jakubową wzdłuż całej Europy – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Podczas spotkania podpisano stanowisko potępiające rosyjską agresję na Ukrainę. Zaprezentowano także kandydatów na nowych członków - Portugalską Federację Dróg Świętego Jakuba i hiszpański region Cantabria. Dwudniowe obrady zakończą się jutro (30 czerwca), zgromadzeni będą świętować wówczas 10. rocznicę założenia Federacji i podsumują dotychczasowe działania.

Mimo trudności takich jak pandemia czy wojna na Ukrainie, państwa członkowskie nie przerywały prac, a dotychczasowe spotkania odbywały się w formie online.

Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba skupia się na umacnianiu wspólnego europejskiego dziedzictwa i kulturowego wkładu różnych krajów Europy do historii i tożsamości kontynentu. Należą do niej regiony i organizacje ośmiu krajów: Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Francji, Holandii i Polski.

Pierwszy europejski szlak kulturowy

Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. 3 października 1987 roku sieć została ogłoszona przez Radę Europy pierwszym europejskim szlakiem kulturowym, a gwarantem jego certyfikatu została Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba. Federację założono w kwietniu 2011 roku, a jej głównym celem jest promocja kulturalna i turystyczna szlaku.

Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów, fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa wiedzie od Brodnicy, poprzez Płonne, Szafarnię (oba powiat golubsko-dobrzyński), Toruń, Inowrocław, Mogilno, aż do granicy z województwem wielkopolskim.

Działania na Camino Polaco

Samorząd województwa wspiera finansowo działania mające na celu promocję i bieżące utrzymanie Dróg Świętego Jakuba – Camino Polaco. Regularnie dofinansowujemy znakowanie szlaków turystycznych, montaż i aktualizację tablic informacyjnych, publikacje przewodników i map szlaku, pozyskiwanie kamieni milowych z hiszpańskich odcinków Camino, a także organizację rajdów pieszych, rowerowych i spływów kajakowych (szlak Camino Polaco niemal pokrywa się z przebiegiem Drwęcy przez nasze województwo). Przy samorządzie województwa działa również Rada Programowa ds. rozwoju Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim, w skład której wchodzą przedstawiciele samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Rada stawia sobie za cel tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze oraz popularyzację idei Camino Polaco poprzez stworzenie warunków do komercjalizacji oferty turystycznej (więcej).


Warto wiedzieć:

Camino Polaco (Droga Polska) to szlak wiodący od granicy polsko-litewskiej (Ogrodniki) aż do Trzemieszna na granicy Kujaw i Wielkopolski. W ubiegłym roku wyznaczono w regionie kościoły stacyjne. Warto wiedzieć, że sam szlak przechodzi przez Kruszwicę.

Przeczytasz o tym więcej w portalu mojakruszwica.pl tutaj.


Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz