Wystawa "Obecność". Autorami osoby niepełnosprawne




W Urzędzie Marszałkowskim od dziś (17 listopada) można oglądać prace plastyczne uczestników Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Środowiskowego Domu Samopomocy w Toruniu. W uroczystym otwarciu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i sekretarz województwa Marek Smoczyk, a także artyści i przedstawiciele środowisk skupionych wokół pracowni.

Autorami wystawianych prac są osoby dorosłe z niepełnosprawnością umysłową. Wystawa „Obecność” ma podkreślić, że obok nas funkcjonują ludzie z różnymi potrzebami, problemami i możliwościami, którzy z jednej strony potrzebują wsparcia, z drugiej mogą nadać relacjom międzyludzkim inną jakość.

- Człowiek może na wiele sposobów zaznaczyć swoją obecność. Najpiękniejszą formą i odzwierciedleniem człowieczeństwa jest twórczość artystyczna. Człowiek ma ten przymiot boskości, potrafi tworzyć, zmieniać świat, w którym funkcjonuje. Eksponowane prace są pełne pięknego światła, kolorów, wielkiej ekspresji życia; potrzebę dzielenia się z innymi radością i pięknem, które jest w waszych sercach i waszych duszach –zauważa marszałek Całbecki

 

Dzieła zachwycają mnogością technik i materiałów. Prace z czterech pracowni: rzeźby i ceramiki, grafiki, pracowni krawieckiej i malarstwa na szkle.

 

 Możliwość społecznej obecności jest podstawowa, lecz równie ważny jest sposób, w jaki jesteśmy obecni. Aby istnienie na tej samej „scenie życia” było realne i prawdziwe trzeba stwarzać takie warunki, taki klimat, tak zorganizować życie, aby, jak mówi ks. Józef Tischner, pozwolić drugiemu być – zaznacza wiceprezes stowarzyszenia Barbara Momot.

 

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. dk. prof. Waldemar Rozynkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, toruński pedagog Janusz Myrcha, dyrektor departamentu spraw społecznych Krystyna Żejmo-Wysocka i pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.

 

Pracownia Rozwijania Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych  prowadzona jest przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. Działania skupiają się na opiece, terapii, organizacji wystaw, spektakli i wyjazdów integracyjnych. Instytucja ma 40-letnią tradycję, funkcjonuje w oparciu o myśl pedagogiczną patronki.


















 

Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz